Drobnoustroje wchodzące w kontakt z powierzchnią ścian, podłóg, maszyn i urządzeń , a także systemów kanalizacyjnych w zakładach produkcji żywności, dążą do trwałego połączenia się z nimi, ponieważ stan taki umożliwia im konkurowanie o substancje odżywcze oraz osłabia oddziaływanie niekorzystnych czynników środowiskowych. Specyficzną właściwością wszystkich drobnoustrojów wchodzących w tego rodzaju kontakty jest zdolność syntezy pozakomórkowych polisacharydów, za pośrednictwem ich komórki łączą się z różnymi materiałami (stal nierdzewna, szkło, glazura itp.), tworząc na ich powierzchni trudno usuwalne skupiska zwane BIOFILMAMI. Biofilmy mogą także powstać na powierzchni skóry, mięsa tusz zwierząt rzeźnych.
Tworzenie biofilmu w istotny sposób utrudnia wykonanie skutecznych zabiegów mycia i dezynfekcji maszyn, urządzeń oraz wszelkich powierzchni używachych w przemysle produkcji zywności. Biofilmy na wszystkich powierzchniach, jeśli nie udaje się ich usunąć, stają się coraz bardziej ekspansywne, oraz stanowią permanentne źródło kontaminacji produkowanej zywności.
Food Safety prowadzi badania na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie pod kątem powstawanie, detekcji oraz usuwania biofilmu.